Wielofunkcyjny Schron HESCO

Wielofunkcyjny Schron HESCO

HESCO Accommodation Bunker (HAB)

Konstrukcje schronów HESCO HAB™ zaprojektowane zostały z myślą o zapewnieniu ochrony przed oddziaływaniem czynników rażenia z boków i z góry. Zapewniają one bezpieczne schronienie i miejsce do pracy, szczególnie podczas misji w nieprzyjaznym środowisku np. w wysuniętych bazach operacyjnych, bazach patrolowych, placówkach kompanijnych. Są to łatwe w montażu konstrukcje, nie wymagają angażowania dużej siły roboczej. Budowę realizować można bez skomplikowanych narzędzi pomocniczych.
Z wykorzystaniem lekkiego sprzętu do robót ziemnych oraz prostych narzędzi, ośmioosobowy zespół jest w stanie zmontować schron krótkim czasie. W obiekcie wykonanym z jednego zestawu schronu HAB 1 zakwaterować można do ośmiu osób (żołnierzy), zapewniając każdemu lokatorowi powierzchnię o wymiarach 2m x 2m. Ściany boczne wykonane są ze specjalnie zaprojektowanych jednostk HESCO. Konstrukcja była sprawdzona w działaniach bojowych. Konstrukcja HAB1 zapewnia ochronę przed  oddziaływaniem odłamków, fali uderzeniowej oraz przed ostrzałem bezpośrednim i pośrednim z broni strzeleckiej – zapewniając personelowi schronienie i relatywnie bezpieczne warunki do pracy – szczególnie w wysuniętych bazach operacyjnych, posterunkach obserwacyjnych czy innych obiektach niezbędnych przy realizacji zadań. Konstrukcja może być wykorzystywana do celów medycznych lub jako elementy infrastruktury stanowisk dowodzenia. Każdy konstrukcja schronowa przystosowana jest do montażu systemu wentylacyjnego lub klimatyzacji oraz instalacji elektrycznej. Aluminiowa konstrukcja dachu z ekranem przeciwwybuchowym zapewnia ochronę przed ostrzałem lub atakiem od góry. Pokrycie dachowe wykonane jest z wodoodpornego materiału. Konstrukcje wyposażono również w brezentowe  wodoszczelne drzwi.
Schron dostępny jest w kolorze beżowym lub zielonym. Dostarczany jest ze szczegółową instrukcją montażu. Producent oferuje również szkolenie użytkowników przez doświadczonych instruktorów.

Wymiary HAB 1
Wysokość 3.5 m
Szerokość 6.2 m
Długość 12.7 m
Dane transportowe
Kontener 20’ miesci 2 zestawy ciężar zestawu 4730 kg ciężar całkowity 9460 kg.
Kontener 40’ miesci 4 zestawy ciężar zestawu 4730 kg ciężar całkowity 18 920 kg.

HAB 2 – to zmodernizowana wersja konstrukcji HAB 1. Poprawione zostały właściwości ochronne przed pośrednim ogniem z broni palnej, moździerzem jak i rakietami. Wnętrze schronu zostało udoskonalone i uczynione bardziej funkcjonalnym. Na życzenie klienta schron może być wyposażony w wysokiej jakości zestaw podszewkowy, umożliwiający przystosowanie wnętrza na potrzeby medyczne oraz (w zależności od planowanego przeznaczenia) schron może być wyposażony w  stalowe drzwi .

Wymiary HAB 2
Wysokość 3.8 m
Szerokość 6.5 m
Długość 12.8 m
Dane transportowe
Kontener 20’ umożliwia transport 2 zestawów, ciężar zestawu 4730 kg ciężar całkowity 9460 kg.
Kontener 40’ mieści 4 zestawy ciężar zestawu 4730 kg ciężar całkowity 18 920 kg.