TESTERY SZORSTKOŚCI NAWIERZCHNI DRÓG I PASÓW STARTOWYCH

36TESTERY SZORSTKOŚCI NAWIERZCHNI DRÓG I PASÓW STARTOWYCH

Produkcją i rozwojem testerów szorstkości nawierzchni zajmuje się od 1991 roku firma ASFT (jako kontynuator pracy firmy SAAB).

Od 2007 roku jej wyłącznym przedstawicielem na rynku polskim jest MEGMAR LOGISTICS & CONSULTING.

Urządzenia produkowane przez ASFT cechują się długością życia wynoszącą około 15 lat.

Produkowane są one z komponentów najwyższej jakości – 95% części firma wytwarza samodzielnie.

Firma MEGMAR L&C zapewnia stałe wsparcie techniczne i serwisowe, a także dostęp do części zamiennych i nowych technologii.

Produkt objęty serwisem
TESTERY LOTNICZE

TESTERY SZORSTKOŚCI NAWIERZCHNI W LOTNICTWIE

W ofercie dostępne są trzy rodzaje testerów:

montowane na samobieżnym pojeździe – VW Sharan, Skoda Octavia, Volvo V70, Skoda Fabia itp.

przyczepowe – T-5 (220 kg) i T-10 (420 kg)

przenośne  – T2GO (21 kg)

Cechą wyróżniającą dwa pierwsze rodzaje testerów jest specjalnie zaprojektowana tylna oś, składająca się z jednolitej rury i zapewniająca docisk koła pomiarowego do podłoża z wartością 140 kg.

Wszystkie testery samobieżne wyposażone są w automatyczne skrzynie biegów, jedynie Skoda Fabia, przeznaczona dla małych lotnisk, posiada skrzynię manualną.

Testery szorstkości mogą zostać wyposażone w system samonawadniania i zbiorniki o wielkościach dostosowanych do potrzeb odbiorcy (przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa).

System komputerowy wyposażony w dotykowy wyświetlacz stworzony jest w oparciu o najnowsze dostępne technologie, przy zapewnieniu łatwości i wygody obsługi.

Wszystkie testery szorstkości produkowane przez firmę ASFT zgodne są z wytycznymi ICAO, FAA, krajowych organizacji lotniczych i drogowych. Ponadto spełniają europejskie normy, a wręcz znacznie je przewyższają.

Szczegółowe informacje dotyczące testerów dostępne są w broszurach do pobrania oraz po skontaktowaniu się z firmą MEGMAR L&C.

TESTERY DROGOWE

TESTERY SZORSTKOŚCI NAWIERZCHNI W DROGOWNICTWIE

Testery tarcia firmy ASFT wykorzystywane są także w drogownictwie.

Na świecie używanych jest kilka typów testerów drogowych, montowanych głównie na samochodach Volkswagen Sharan. Od testerów lotniskowych produkowanych przez firmę ASFT różnią się one stosowanym kołem pomiarowym.

Budowa i konstrukcja testerów lotniskowych i drogowych są takie same. Wszystkie testery samobieżne i przyczepowe mogą zostać wyposażone w systemy samonawadniania i zbiorniki wody o wielkościach dostosowanych do potrzeb odbiorcy

W drogownictwie wykorzystywane mogą być także ciągnione testery tarcia nawierzchni, w postaci przyczep T-5 (220 kg) i T-10 (420kg).

Oba rodzaje testerów charakteryzują się wykorzystaniem unikalnego systemu tylnej osi, składającego się z jednolitej rury i zapewniającego docisk koła pomiarowego do podłoża z wartością 140 kg.

Innowacyjnymi i niezwykle pomocnymi testerami tarcia nawierzchni są przenośne, ważące ok. 21 kg testery T2GO. Charakteryzują się łatwością obsługi, dokładnością i powtarzalnością pomiaru, możliwością użytkowania niemal w każdym, nawet najmniej dostępnym miejscu.

W 2010 roku zostały przeprowadzone badania porównawcze T2GO oraz SRT-3, które potwierdzają dobrą korelację obu urządzeń. Badania przeprowadzone zostały przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

W roku 2009 pierwsze w Polsce urządzenie T2GO zostało zakupione przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie odbiorcami urządzenia są zarówno Laboratoria GDDKiA, jak i uczelnie wyższe.

 • Zainteresowany? Napisz do nas!

 • Nie tego szukasz?

Materiały dodatkowe

 • BROSZURA PDF

  Szczegółowe informacje: testery szorstkości ASFT.

 • BROSZURA PDF

  Szczegółowe informacje: testery ASFT VW Sharan.

 • BROSZURA PDF

  Szczegółowe informacje: testery przyczepowe ASFT T-10.

 • BROSZURA PDF

  ASFT: System Komputerowy Nowej Generacji – część 1.

 • BROSZURA PDF

  ASFT: System Komputerowy Nowej Generacji – część 2.